Tatínci, jste připraveni na čerpání otcovské dovolené...

16.06.2018

Milí tatínci, čekáte narození potomka? Využijte tedy volna po narození Vašeho dítěte!!!

Na tzv. "otcovskou dovolenou" máte nárok v prvních 6ti týdnech po narození Vašeho dítěte. Nárok mají zaměstnanci i OSVČ, kteří si platí nemocenské pojištění.

Otcovská dovolená je na 7 dní a Váš příjem bude ve výši 70% ze základu Vašeho příjmu.

Dovolená se vybírá do 6ti týdnu od narození dítěte a písemně musíte zažádat zaměstnavatele "Žádost o rodičovskou dovolenou" o její čerpání, kde uvedete konkrétní dny, kdy si dovolenou budete čerpat, jméno a RČ dítěte a osobní údaje žadatele (tatínka).

V těchto 7 dnech za Vás zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění, proto může Váš zaměstnavatel písemně sdělit na MSSZ - městskou správu sociální zabezpečení (určitě Vám tuto žádost rádi vyřídí na účetním oddělení), že jste po dobu podpůrčí doby (dovolené, zde musí být uveden stejný termín čerpání jako na žádosti pro zaměstnavatele) nepracoval. V tomto případě si zdravotní pojištění platit nemusíte.

Doplnění: Nezapomeňte, že si můžete uplatnit již v měsíci, kdy se dítě narodí slevu na dani. Stačí čestné prohlášení manželky/partnerky, že si slevu na dítě neuplatňuje a kopie rodného listu dítěte.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Přejeme Vám, milí tatínci krásné zážitky a nezapomenutelné dny s Vašimi ratolestmi :-)