Musí vám firma umožnit vybrat si dovolenou ve výpovědní lhůtě?

25.05.2020

Ať už jste výpověď podali vy, nebo jste ji dostali od zaměstnavatele, týká se vás výpovědní lhůta. S dvouměsíční lhůtou se ale pojí řada nejasností, na které byste si měli dávat pozor. Jak je to třeba s dovolenou? 

Spousta zaměstnanců ve výpovědní lhůtě řeší například to, jestli mohou skončit práci dříve než lhůta vyprší - rádi by třeba rychleji nastoupili do nové práce nebo zkrátka už chtějí ze současného zaměstnání odejít co nejdříve, a to z jakéhokoli důvodu. Nedodržení výpovědní lhůty se vám ale může v budoucnu vymstít. Nedodržení lhůty je důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru, což může zaměstnavatel uvést do zápočtového listu. A tento list po vás může chtít nadřízený v nové práci, což by nepůsobilo nijak dobře. Obecně se doporučuje pokusit se s nadřízeným dohodnout, záleží tedy i na vašich vztazích a ochotě obou stran přistoupit na kompromisní řešení. Můžete například využít zbývající dovolenou nebo neplacené volno apod.

Právě dovolená a její výběr je dalším oříškem ve výpovědní lhůtě. Jak je to s dovolenou? Proplatí mi ji zaměstnavatel nebo si ji musím vybrat? Základem je si uvědomit, že podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Tudíž vám klidně může povolit čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě, ale také nemusí. Pokud vám ji tedy zaměstnavatel nařídí, musíte si dovolenou vyčerpat. Když si nevyčerpáte všechnu dovolenou ke dni, kdy oficiálně končí váš pracovní poměr, pak se vám dovolená proplatí navíc k vyplácené mzdě za poslední odpracované období.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci určit dovolenou tak, aby ji vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé předchozí důvody.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dovolenou ve výpovědní lhůtě?