Kolegové na život a na smrt? Uberte plyn!

14.08.2018

Jste zvyklí rozebírat s kolegy nad kávou své osobní problémy, chodit pařit se šéfem a o nejapné vtípky a narážky u vás na pracovišti není nouze? Na jednu stranu je to pochopitelné a přirozené, protože člověk v práci stráví zhruba třetinu života a měl by se tam cítit v pohodě. Na stranu druhou je dobré mít na paměti, že pracovní a osobní vztahy stojí na rozdílných základních kamenech a není úplně košer tyto rozdíly stírat tím, že se ke kolegům budeme chovat jako ke kámošům.

Pracovní vztah by měl být založený především na slušnosti, zdvořilosti a respektu. Sympatie tu hrají až druhé housle; vzhledem k tomu, že kolegy si na rozdíl od přátel člověk většinou nevybírá, je vcelku pravděpodobné, že s ním nebudou sdílet názor na uprchlíky, makrobiotiku i ponožky v sandálech. V zaměstnání není nikdo povinen přizpůsobovat se náladám a osobním postojům druhých. Kolegy spojuje jediné - práce. Pokud si to lidé uvědomí, ušetří si tím spoustu konfliktů a negativních emocí a vztahy na pracovišti se jim budou budovat snadněji.

Mnoho lidí kolegy také považuje za svoji rozšířenou rodinu a očekávají, že je bude každý bezpodmínečně milovat. Ani to ale nedělá dobrotu. Milovat vás nikdo nebude, dokud nebudete pravidelně nosit do práce zákusky nebo nevylijete protivné kolegyni kafe do klávesnice. Stejně tak se nepokoušejte svoje spolupracovníky vychovávat nebo poučovat. Takové chování v kanceláři nikdo neocení, spíše naopak.

To všechno neznamená, že byste ke kolegům měli být lhostejní a ignorovat jejich názory. Je potřeba umět se navzájem podpořit, respektovat se a chovat se nanejvýš slušně a férově. Zároveň jsou však nutné určité hranice, které vytyčí, co si k sobě navzájem můžete dovolit a co už ne. Jsou totiž věci, které jsou na pracovišti neakceptovatelné. Vzpomeňte si na to, až budete příště pérovat kolegu, že si po sobě neumyl hrnek, nebo plácat kolegyni po zadku.