Jsem záskok za mateřskou, ale chtěl/a bych ve firmě zůstat. Co s tím?

14.10.2019

Tato situace může v pracovním světě nastat docela často. Nastoupili jste na super pozici jako záskok za kolegu na rodičovské dovolené. Čím víc se blíží návrat původního zaměstnance, tím víc začínáte zkoumat své možnosti. Ve firmě se vám líbí, šéfovi se s vámi také pracuje dobře, tak jak z této situace ven?

Pokud jste do práce nastoupil jako zástup za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, promítne se to i ve vaší pracovní smlouvě. Ta by měla být uzavřena na dobu určitou - to se ale nemusí vymezovat pouze datem, ale také třeba počtem odpracovaných hodin nebo jednoduchou skutečností, kterou je v tomto případě návrat kolegy nebo kolegyně do práce.

Jak tedy v práci zůstat, aby všechno bylo v souladu se zákonem? Zákoník práce vašemu zaměstnavateli nebrání v tom, aby s vámi pokračoval v pracovním poměru. Třeba někdo opět odejde na rodičovskou dovolenou a vy se stanete zástupem za dalšího člověka. Pokud už vás nestabilita plynoucí z pouhého zastupování unavuje, další možností je uzavření jiného pracovního poměru. Před uplynutím původní smlouvy je potřeba uzavřít dohodu o změně smlouvy - konkrétně o změně druhu práce a doby trvání pracovního poměru.

A jakou cestu by zaměstnavatel nikdy neměl zvolit? Novému zaměstnanci změnit smlouvu na dobu neurčitou a vracejícího se rodiče propustit pro nadbytečnost. Tohle by se stávat nemělo, jelikož zaměstnavatel má povinnost držet zaměstnanci-rodiči jeho původní místo nebo mu nabídnout pozici, která odpovídá jeho pracovním schopnostem.

A kdy vlastně může šéf někoho vyhodit pro nadbytečnost? Jen tehdy, kdy už určitý druh práce není ve firmě kvůli změně organizační struktury potřeba. Úmysl zaměstnavatelů snížit počet pracujících do této kategorie rozhodně nezapadá.