Co se stane, když onemocním ve zkušební době?

21.06.2020

Už se těšíte do nové práce, na příjemné kolegy a na všechny nové věci, které se v zaměstnání naučíte. Jste trochu nervózní, jelikož je to velká životní změna, ale zároveň nadšení, už se jí nemůžete dočkat. V práci uplynou první týdny a vy se vzbudíte s bolestí hlavy a horečkou. Jak v práci řešit nemoc ve zkušební době?

Zkušební doba má jediný cíl - seznámit zaměstnance s chodem firmy a zaměstnavatele zase se způsobem práce nového kolegy. Obě strany se vzájemně oťukávají a zjišťují, jestli jim jejich spolupráce dává smysl. Zaměstnavatel si také naplno ověří schopnosti a znalosti nového člena týmu. Zkušební doba není automatická, musí být mezi stranami sjednána. U řadových zaměstnanců nesmí zkušební doba přesáhnout tři měsíce, u vedoucích zaměstnanců to je půl roku. V případě, že jedna ze stran není s prací spokojená, může přistoupit ke zrušení pracovního poměru. To musí proběhnout pouze písemně a může v něm být uveden jakýkoliv důvod nebo také žádný důvod.

Zákoník práce zakazuje dodatečné prodloužení zkušební doby, ale i tady existuje výjimka. Zkušební doba se může prodloužit o dobu celodenních překážek v práci, kdy zaměstnanec nekoná pro zaměstnavatele práci, a o dobu celodenní dovolené. Pokud tedy onemocníte a během zkušení doby jste v době pracovní neschopnosti, tak se vám "zkušebka" prodlouží o dobu nemoci. Zároveň platí, že prvních 14 kalendářních dnů nemoci nesmí zaměstnavatel zrušit zaměstnanci pracovní poměr.

Také jste někdy onemocněli ve zkušební době? A byla vám zkušebka prodloužena?