Cena výchovy dítěte

16.12.2020

Možná by se mohlo zdát, že tento článek bude jen o nějaké konkrétní částce za vychování dítěte do dospělosti. Myslíme si, některé věci, se nemohou spolehlivě vyjádřit čísly už jen proto, že každá rodina má odlišný přístup k tomu, jak děti vede, za co se utrácí a také jaký typ vzdělávání rodina volí. Některé děti mohou mít navíc určité zdravotní hendikepy. Jaká je tedy obrazná cena za mateřství? Co mateřstvím získáváte v oblasti pracovního uplatnění a dovedností?  

To, co za mateřství zaplatíte

Všechno, co v životě chceme a volíme má svou cenu. Rozhodneme-li se pro rodičovství, pak se vzdáváme rozhodování o větší části svého volného času, flexibility a někdy i spontánnosti. Zmenšuje se čas na partnera a množství spánku. Některé ženy musí přerušit podnikání nebo kariéru. Ale nemusí to být na škodu, protože díky tomu lze změnit podnikatelský záměr nebo profesní směřování. Ne všechny zároveň zvládneme našetřit určitou sumu pro období, kdy se příjem rodiny propadne. Bolavější může být sociální izolace (než se v nové roli zorientujete a najdete si nový okruh známých). Některé ženy mohou pociťovat nedostatek času a peněz pro posilování svých silných stránek a sportovní aktivity.

Co získáváme mateřstvím

Kromě tisíců pusinek a objetí, je toho tolik, co nás mateřství učí. Třeba odvaze, dovednosti nevzdávat se a hledat řešení ve složitých situacích. Dává nám pokoru a přináší nová přátelství s lidmi, kteří mají podobné hodnoty. Člověk dostává spoustu podnětů důležitých pro život. Většina rodičů efektivněji organizuje svoji práci, má vyšší sebedůvěru nebo sebereflexi. Někdo se naučí vařit, jiný opustit toxické vztahy. Výchova dítěte nás učí, jak se zastavit ve shonu, všímat si maličkostí a milovat tím více, čím větší počet dětí opečováváme. Některé ženy dostanou díky mateřství možnost být více času s rodinou (což při práci na směny není úplná samozřejmost). Díky mateřství se většina z nás zamyslí nad jídelníčkem a prostým fungováním rodiny.

Zdanění mateřství v důchodu

Ani ženy, které jsou pracovité, nemusí mít vyhráno při "závěrečném" účtování před odchodem do důchodu. Některé se nad tím příliš netrápí, jiné mohou mít strach nebo smutek, protože současný způsob výpočtu penze, není ženám příliš nakloněn. Maminky, které pečují a dávají svým dětem část svého zdraví, by zasloužily větší jistoty v závěru života tak, aby nemusely mít obavy, že budou chudé.

Jak je to ve světě?

Podle průzkum agentury STEM/MARK se náklady na výchovu jednoho dítěte do dospělosti vyšplhají na přibližně 1,6 milionu korun v ČR (v USA je to bylo v roce 2015 podle podobného průzkumu více - 233 610 USD, pro porovnání náklady na výchovu dítěte ve Velké Británii byly vyčísleny na částku 75 436 liber). Nelze zde samozřejmě porovnávat tyto náklady jako celek už kvůli odlišnému systému zdravotní péče nebo školství, ale pro představu jsou jistě postačující.

Rodičovství bere bezstarostnost, místy přináší určitou profesní stagnaci, ale také mnoho dává. Část rodičů se aktivně zapojuje do procesu vzdělávání svých dětí a investuje nemalé množství energie a času navíc. Je tedy jen na společnosti, aby uměla ocenit roli maminek (otců také) a zajistila všem důstojné stáří, zejména dnes, když ještě řada žen pečuje souběžně o děti a také svoje (nebo partnerovy) rodiče. Věříme totiž, že veškeré pečující profese jsou z dlouhodobého pohledu spojeny s určitým stresem, který ovlivňuje pracovní uplatnění každého z nás.

Děkujeme maminkám, které nám poskytly informace, díky nimž jsme tento článek mohli sestavit a vydat.